sobota, 5 marca 2011

Róże pachnące

Zapach róż zawsze kojarzył mi się z zapachem olejków które dawno temu przywożono chyba z  Bułgarii.Taka mała fiolka ukryta w drewnianym pudełeczku.W opisach róż często spotykam -silnie pachnący,bez zapachu i tym podobne.Idealna róża to taka która pięknie pachnie ,pięknie kwitnie i jest zdrowa.I chyba każdy z nas szuka takich.Na początku kupowałam róże wielkokwiatowe , były ładne ale nie pachniały no i chorowały.Nie wyczuwałam w nich opisywanych zapachów.Powonienie mam wrażliwe ale zapachu róż nie czułam.Potem przyszedł czas na róże historyczne i nareszcie poczułam co znaczy zapach róż.
Zima to czas lektur, planów marzeń o idealnym ogrodzie.Trafiłam na książkę "Róże pachnące "- Heise Rau.Niewielka książeczka wydana w serii Ogrodnik Amator

I znalazłam w niej to tego czego szukałam.Wszystko o zapachach i przewodnik po różach pachnących.I sporo przepisów kulinarnych.Pączek z nadzieniem różanym zrobionym z własnoręcznie zebranych płatków....brzmi smakowicie i pachnąco
Oto spis róż pachnących wg.zapachów

Zapach typowo różany

"Duftfestival" , "Rose de Resht" , "Gertruda Jekyll" , Heidi Klum" , "Luise Odier" , "Madame Issac Pereire" , "Rosenresli" , "Souvenir du Docteur Jamain"

Zapach słodki kwiatowy

"Celsiana" , "Fantin Latour" , "Madame Boll" , "Direktor Benschop" , " Felicite Parmentier" , ""Great Maiden's Blush" , "Reine des Violetes" , "Suaveolens" , "Veilchenblau" , "Westerland"

Zapach owocowy

"Graham Thomas" , "Augusta Luise" , "Benjamin Britten" , "Abraham Darby" , "Buff Beauty" , "Chartreuse de Parme" , "Colette" , "Ferdinard Pichard" , "Golden Celebration" , "Pilgrimm" , "Versigny"

Zapach korzenny,balsamiczny

"Roseraie de I'Hay" , "Constance Spry" , "Henri Martin" , "Belle Isis" , "Blush Noisette" , "Paul Ricard" , "Virdiflora"

Oczywiście to nie są wszystkie  tylko tyle ile mogła pomieścić niewielka książeczka ale jest to już jakiś przewodnik
Na czerwono zaznaczyłam róże które mam w swoim ogrodzie.

poniedziałek, 28 lutego 2011

First Lady

Jak mogłam o niej zapomnieć.Róża która przyniosła mi takie rozczarowanie a która jest piękna.
Jest to róża parkowa- Rosen Tantau 2005
Kwiat-różowy,pełny,kulisty.Kwiat otwiera się powoli
Kwitnie od czerwca do jesieni
Wysokość-1,2-1,5m
Mrozoodporność do minus 26

Rozczarowała bo .....wyobrażałam sobie ją inaczej a tymczasem w pierwszym roku zobaczyłam kule które powoli się otwierały.Jest inna,jest piękna ale ,,,no własnie


 Nie można jej odmówić uroku i uważam,ze pomimo rozczarowania jest jedna z najpiękniejszych róż

La Rose de Molinard

Odkryłam nowy sklep internetowy z różami http://rosaplant.pl/ Delbarda.
No i oczywiście nie mogłam się oprzeć tej cudownej kolekcji i kupiłam jak na razie jedną
La Rose de Molinard.Sklep ma w kolekcji jeszcze sporo ale muszę trochę przystopować z zakupami tej wiosny bo przecież jest jeszcze lato z różami w donicach.
Pozwolę sobie wkleić opis ze strony róży http://rosaplant.pl/ -może jesienią to już będzie mój własny
Róża francuskiego hodowcy Delbarda z 2008 roku. Piękne, duże kwiaty o charakterystycznym, pękatym kształcie w kolorze czystego różu. Wspaniały zapach jest wyczuwalny już z oddali, nutą przewodnią jest grejfrut, powoli przechodząc w zapach irysów i fiołków.Powtarzająca kwitnienie, niezwykle żywotna odmiana osiagająca wysokość do 140 cm! Jedna z lepszych róż na kwiat cięty, długo utrzymuje się w wazonie roztaczając urzekający zapach.
Odmiana otrzymała świadectwo ADR (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung) co gwarantuje jej wyjątkową zdrowotność. Jest zdobywczynią również złotego medalu na konkursie róż w Rzymie.
Doskonała, elegancka odmiana dla mniej doświadczonych ogrodników!

Opis zachęcający-pachnąca ,wysoka,z ADR

I co najdziwniejsze-sklep odkryłam w ubiegłym tygodniu i a wczoraj będąc na targach Gardenia pierwsze stoisko na jakie trafiłam to z różami Delbarda.Ale tam nie czekałam na sprzedaż bo mieli róże z lakierowanymi pędami a ja mam uraz do takich krzewów .
Ale mam już swojego pierwszego Delbarda