sobota, 1 stycznia 2011

Queen Elizabeth Rose

Róża wielokwiatowa- Lammerts ,1954
Długo były 2 szt  w moim ogrodzie bezimienne.Ale w końcu po 10 latach dowiedziałam się,że to wielkokwiatowa i nazwana na cześć królowej.
Róża niezwykle silna-przetrwała u mnie sporo lat przy minimalnej opiece.2 lata temu zrobiłam jej "liftig" i odwdzięcza się niesamowitym kwitnieniem
Kwiaty różowe,duże ,kształtem przypominające wielkokwiatowe.Kwitnie długo i obficie  od połowy czerwca do póżnej jesieni.
Pokrój wzniesiony,wąski,pędy sztywne proste,pionowe,wzrost silny.U mnie osiąga nieomal 1,40 cm przy szerokości ok,0,5 m.
Polecam ją wszystkim którzy zaczynają zabawę w ogrodzieEden Rose

Róża parkowa-Meilland,1987 z
Jeden z piękniejszych krzewów róż.Koło kwiatów nie sposób przejść obojętnie.
Kwiaty-pąki seledynowe,ciemnoróżowe,kwiaty perłowo-jasnoróżowe,nostalgiczne
Kwitnie od połowy czerwca i powtarza do póżnej jesieni
Wysokość 1-1,5 m szerokość ok 1,2
Ideał!!!!

Wiliam Szekspir

William Shakespeare-róża angielska wyhodowana przez Dawida Austina
Kwiaty duże ,pełne purpurowo-czerwone,kwitnie od czerwca do pażdziernika
Wysokość do 1,5 m
Mrozoodporność do minus 29 stWestreland

Róża parkowa-Kordes ,1969 ADR 1974
I na razie rozczarowanie .Ale nie kwiatem a jego siłą a raczej brakiem siły przetrwania.Chociaż wg.opisów powinien być mrozoodporny to jednak po ubiegłej zimie z czterech zostały mi dwie.Jak będzie po tej nie wiem.Nawet nie zachodzę żeby popatrzeć na pędy wystające ponad śnieg.
Kwiaty-jasne do ciemno-miedziano-pomarańczowych.Obfite kwitnienie
Pokrój wyprostowany,krzaczasty,silny wzrost do 150 cmwtorek, 28 grudnia 2010

Darmowa stołówka

Patrząc co się dzieje teraz w gałęziach róży dzikiej co raz bardziej dochodzę do wniosku,że warto ich nasadzić więcej.Na krzaku zostało sporo owoców.Ptaki mają tam darmowe jedzenie,witaminy.My ładny widok Jest tam bardzo głośno.I zakopane róże


Ogród śpi

poniedziałek, 27 grudnia 2010

Książki

Zrobiłam sobie prezent pod choinkę.Przyszedł dopiero dzisiaj ale co tam,ważne że jest..Do mojego zestawu książek o różach doszła kolejna.To dzięki rekomendacji Gloriadei.I naprawdę jest warta zakupu.Sporo fachowej wiedzy.

Autor przedstawia historię hodowli róż,objaśnia zachodzące w nich procesy które pozwalają lepiej  zrozumieć ich wymagania pielęgnacyjne.
Opisuje ponad 380 odmian-róż odpornych na choroby i zimno ,o szczególnych walorach estetycznych.Są w niej rysunki objaśniające zasady pielęgnacji,tabele przedstawiające najważniejsze cechy poszczególnych odmian.Je st w niej ponad 570 kolorowych zdjęć najpiękniejszych róż.
I pewnie opisując swoje nie raz będę się posiłkowała opisami.
.Okres przygotowań świątecznych poza nami i czeka nas długa zima i umilę sobie czas oczekiwania na wiosnę